Брюссель. 12 березня. УНІАН. Венеціанська комісія Ради Європи вважає за необхідне відділити кримінальну та політичну відповідальність міністрів.
Про це йдеться у доповіді щодо співвідношенням між політичною та кримінальною відповідальністю міністрів, затвердженою на сесії Венеціанської комісії 8-9 березня, текст якої передано УНІАН.
“Венеціанська комісія вважає, що здатність національної конституційності системи розділити та розрізнити політичну та кримінальну відповідальність для міністрів урядів (нинішніх та попередніх) є знаком рівня високого функціонування демократії та зрілості, а також поваги до верховенства права” – написано у висновках схваленої доповіді.
У доповіді Венеціанська комісія висловила переконання в тому, що кримінальні процедури не мають застосовуватися для покарання політичних помилок чи розбіжностей.
Разом з тим, Комісія висловила дум ку щодо того, що міністри урядів не повинні мати виняткове становище у випадку споєння ними кримінальних злочинів.
У доповіді зазначається, що в країнах Ради Європи існує на сьогодні дві конституційні моделі щодо притягнення міністрів до кримінальної відповідальності. Одна з них надає це право звичайній кримінальній системі, інша – спеціальній процедурі імпічменту, яка може застосовуватися у різні способи. При цьому, Венеціанська комісія висловила думку, що обидві системи мають право на існування.
Окрему увагу у доповіді приділяється поняттям “перевищення повноважень” та “зловживання владою”.
“Венеціанська комісія вважає, що широкі та невизначені національні кримінальні положення щодо “перевищення повноважень” та “зловживання владою” становлять дуже проблематичну категорію”, - написано у доповіді.
При цьому, Комісія висловила переконання в тому, що такі положення мають бути детально виписані в національному законодавстві і містити додаткові критерії для застосування кримінального переслідування, зокрема, такі як наявність намірів у скоєнні злочину чи наявність суттєвої необережності.
При цьому, Комісія вважає, що покарання за такими розпливчастими поняттями має бути помірним, і меншим, ніж покарання за більш визначені злочини, такі, як наприклад, корупція.